Metóda SPS

Hra podľa prísnych pravidiel, ktoré však nie je zložité dodržiavať.

Metóda SPS známa tiež pod názvom SM systém, čiže systém stabilizácie a mobilizácie chrbtice. Metóda je založená na aktivácii špirálových svalových reťazcov. Ak tieto reťazce fungujú správne, stabilizujú každý pohyb, či už počas bežnej alebo športovej činnosti spôsobom, ktorý pohybový aparát nezaťažuje, ale lieči. Výsledkom je pevnejšie, zdravšie a odolnejšie telo. V súčasnosti sa využíva počas rehabilitácie aj ako kondičný a kompenzačný tréning.

Terapia metódou SPS prebieha individuálnou formou. Pre uľahčenie a lepšie vykonanie jednotlivých cvikov sa vykonávajú manuálne techniky metódy SPS. Manuálne techniky sú považované za pomocné metódy, ktoré slúžia k masáži, pasívnemu natiahnutiu a relaxácii svalov ramenného pletenca, šije a panvového pletenca. Vykonávajú sa v ľahu, v sede a v stoji. Po zvládnutí metódy je možnosť cvičenia aj v skupine. Termín skupinového cvičenia nájdete v rozvrhu skupinových cvičení.

mudrsmklenka.jpg
metodasps-pilates-banska-stiavnica-14.jpg
metodasps-pilates-banska-stiavnica-131.jpg
smisek_sps_lenka.jpg

Ako funguje metóda SPS?

Nesprávne držanie tela spôsobuje disharmóniu vo svaloch. Niektoré svaly sú stuhnuté, iné oslabené a niektoré skrátené. V krčnej a driekovej časti chrbtice s prehĺbenou lordózou pôsobia stuhnuté svaly na stavce ako veľké kliešte, ktoré ich neustále a dlhodobo stláčajú k sebe. V týchto častiach dochádza k preťažovaniu chrbtice a preto sú krčná a drieková chrbtica najčastejšie postihnuté ochoreniami.

Pri dlhodobej jednostrannej záťaži tela dochádza k nerovnováhe vo svaloch i medzi pravou a ľavou polovicou chrbta, čo má často za následok vznik skoliózy. Pokiaľ sa teda jedná o skoliózu spôsobenú len disharmóniou vo svaloch, „vybočenie chrbtice“ dá sa napraviť správnym cvičením.

Metóda SPS sa používa hlavne na:

  • liečbu funkčných (napr. „seknutie“ na úrovni svalov) aj štrukturálnych (napr. vyskočená platnička) porúch chrbtice
  • liečba skoliózy
  • prevenciu preťaženia chrbtice a regeneráciu už preťaženej chrbtice
  • dosahovanie optimálnych a efektívnych pohybových vzorov pri športe

Cvičí sa so špeciálnymi lanami, základné cviky v stoji, na zemi a pre pokročilých na špeciálnej balančnej podložke. Cviky nie sú zložité, sami sa ich však nenaučíte. V našom štúdiu vás naučíme správne prevedenie cvikov pod dohľadom odborne vyškolených inštruktorov.

Kto vynašiel metódu SPS?

Autorom je bývalý športovec a renomovaný český lekár MUDr. Richard Smíšek.

Metóda sa z Českej republiky postupne rozsšírila do zahraničia. Cvičí sa v Dánsku, Južnej Koórei, USA, Austrálii; dokonca v Nemecku ju prepláca poisťovňa v rámci zákona o prevencii. Metóda sa vyvíja viac ako 30 rokov.

Už 25 rokov sa používa v klinickej praxi u pacientov s bolesťami chrbtice, s akútnym vyklenutím disku (platničky) a skoliózou. Je vhodná pre všetkých od 5 do 100 rokov.

logo Metóda SPS

Metóda SPS pomôže nám hlavne pri

Poškodení medzistavcových platničiek

Poškodení medzistavcových platničiek

Skolióze, spondylolistéze

Skolióze, spondylolistéze

Bolestiach chrbta, závratoch

Bolestiach chrbta, závratoch

Pooperačných stavoch – chrbtica, bedrový, kolenný, ramenný kĺb

Pooperačných stavoch – chrbtica, bedrový, kolenný, ramenný kĺb

S kým budete cvičiť metódu SPS

Lenka

Lenka

fyzioterapeutE-mail: lenka@rehabsport.sk, mobil: 0907 991 556
Ako dievča som mala vážne zdravotné problémy s pohybovým aparátom. Nemala som na výber, musela som začať cielene cvičiť. Pozitívne účinky Pilates cvičenia som na sebe pocítila už po pár lekciách. Pilates cvičím nepretržite od roku 2000. Verím, že správnymi pohybmi si vieme odstrániť bolesti fyzického i psychického charakteru, čo ma viedlo k rozhodnutiu stať sa profesionálnou inštruktorkou Pilates. V súčasnosti som držiteľkou osvedčenia Pilates inštruktor I. a II. kvalifikačného stupňa a zúčastnila som sa rôznych odborných seminárov. Od roku 2017 sa venujem aj metóde SPS. V roku 2023 som úspešne ukončila štúdium fyzioterapie. Vediem skupinové cvičenia, no najmä sa venujem individuálnym klientom. Teší ma, keď vidím, ako sa naši klienti z hodiny na hodinu zlepšujú a napredujú.
Alexander

Alexander

masér, inštruktor Pilates a metódy SPSE-mail: alex@rehabsport.sk, mobil: 0908 916 368
Volejbal, raketové športy, podcenený strečing a kompenzačné cvičenia = následná operácia ramena. Po úspešnej „oprave“ ramena som podstúpil rehabilitáciu. Cviky, ktoré mi ukázal fyzioterapeut, sa podobali Pilates-u. Pilates cviky mi neuveriteľne pomohli a urýchlili dobu rehabilitácie. Dnes viem, že väčšina vrcholových športovcov cvičí Pilates ako prevenciu a kompenzačné cvičenie. Práve preto som sa rozhodol stať sa inštruktorom a šíriť toto bohatstvo medzi ľudí, športovcov aj nešportovcov. V súčasnosti som držiteľom osvedčenia Pilates inštruktor I. a II. kvalifikačného stupňa. Absolvoval som niekoľko odborných seminárov Pilates, od roku 2017 sa venujem aj metóde SPS a v roku 2018 som úspešne ukončil kurz Klasickej a športovej masáže a následne niekoľko kurzov na rôzne druhy masáží. Vediem skupinové cvičenia aj individuálne hodiny.

Budete v dobrých rukách

Nechcete strácať čas?

Už teraz môžete urobiť prvý krok a napísať nám správu.
Budeme vás kontaktovať najneskôr do 24 h. Polia označené hviezdičkou sú povinné.
Zadaním svojej emailovej adresy urýchlite komunikáciu.

Na týchto web stránkach používame súbory cookie. Ďalším prehliadaním stránok súhlasíte s ich používaním. Viac o ochrane osobných údajov.
© 2021 Lenka a Alex.

Termíny cvičení Pilates a Metódy SPS

Z prevádzkových a kapacitných dôvodov od 1.1.2024 do odvolania neprijímame nových klientov.